fbpx
BLOG

WordPress Eklentileri | En Gerekli ve En İyi Eklentiler

Artık herhangi bir platformda veya herhangi bir sektörde site kurmak o kadar da zor değil. WordPress eğitimi aldıysanız ve sitenizi kurup nasıl geliştirebileceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa ” Eklentiler” adlı bu makaleyi incelemenizi öneririm.

WordPress eklentilerine geçmeden önce, eklentiler sitenize harika içerikler sunar; fakat sitenize ne kadar çok eklenti kurarsanız siteniz de kasma meydana gelecek ve eklentileri silmek zorunda kalacaksınız. Önerimiz, sitenize gerçekten ihtiyaç olan eklentileri kurmanız ve bu eklentiler doğru şekilde güncellemenizdir.


WordPress en çok tercih edilen 5 Eklenti:

1-WP FASTEST CACHE

Olmazsa olmaz eklentilerimizin başında cache(önbellek) eklentileri gelmektedir.Wp Fastest Cache sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağlayan geçici bir depolama teknolojisidir.Bir siteniz varsa, siteniz için olmazsa olmaz koşullardan biri sitenizin hızlı olmasıdır. Siteleri hızlandırmanın en iyi yolu da cache eklentileri kullanmaktır. WordPress de bir çok cache eklentisi var ve  Wp Fastest Cache bu eklentilerin başında gelir.

2-WPS HİDE LOGİN

Wps Hide Login eklentisi site admin panelinin uzantısı olan “-wp-admin” uzantısının ismini değiştirmek için kullanılır. Peki neden “wp-admin” uzantısı ismini değiştireyim dediğinizi duyar gibiyim.Çünkü bir wordpress kullanıcısı yönetim paneline giriş yapmak için site adresinin sonuna “wp-admin” yazarak giriş yapar.

Hemen hemen çoğu wordpress kullanıcısı bu şekilde giriş yaptığı için kötü niyetli kişiler bunu kullanıp bu uzantı üzerinden şifrenizi kırmayı deneyebilir. İşte bu eklenti bu uzantıyı değiştirip saldırılara önlem almanızı sağlamaktadır. WordPress de güvenlik zaafiyeti üst seviye de olmakla birlikte bu eklentiyi kurduğumuzda bu zaafiyeti en az seviyeye indirmiş olacaksınız.

2.1- Uzantıyı Nasıl Değiştiririz?

Wps Hide Login eklentisini etkinleştirdiğinizde  “Ayarlar-Wps Hide Login içerisinde admin panel uzantısını değiştirebilirsiniz. sonraki yönetim paneli girişlerinizde vermiş olduğunuz kullanıcı adı ile wp paneline giriş yapabilirsiniz.

3-YOAST SEO

Arama motoru optimizasyonu için en iyi WordPress eklentilerinden birisi olan YOAST SEO yüksek kalitede arama için optimize edilmiş içerik yayınlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Google, Yandex gibi arama motorlarında sitenizi diğer rakip siteleriniz önünde tutmak için en iyi SEO eklentisini kullanmak çok önemlidir.Eklentinin ücretli sürümleri olmakla birlikte ücretsiz sürümü de yeterince işimizi görüyor.

Aktif indirilme:5 milyon

4-CONTACT FORM 7 

İletişim formları site ziyaretçileriniz ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmanız için önemli bir yoldur. Bu kişilerin sizinle iletişime geçmesini istiyorsanız bir iletişim formuna ihtiyacınız var demektir. Contact Form 7 eklentisi, WordPress de en çok kullanılan İletişim form eklentisi olmakla birlikte 5 milyon aktif kullanımı vardır.Eklenti ayarları çok basittir; fakat bu eklentinin sitenizde verimli çalışabilmesi için “wp mail smtp” adında bir eklenti daha kurmanız gerekmekte.

5-REALLY SİMPLE SSL

Eğer bir web siteniz varsa, sitenizi güvende tutmak, güvenli göstermek zorundasınız ki olası ziyaretçi kaybı yaşamayın. Bu sebeple güvenlik sertifikası kullanmanız tavsiye edilir. Günümüzde birçok hosting firması SSL güvenlik sertifikasını ücretsiz sağlamaktadır.Sitenizde eğer SSL sertifikası varsa tüm linkleri “https:// ” yani güvenli bağlantıya yönlendirmek için Really Simple SSL eklentisine ihtiyacınız var demektir.Bu eklenti ile sitenizin her zaman güvenli bağlantı ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer SSL sertifikanız yoksa cloudflare ile ücretsiz SSL sertifikasını alabilirsiniz.

 


İlgili Makale: WordPress Nasıl Para Kazanır?

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha... Süper Üzüldüm Kızdım
131

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Haber bülteni