fbpx
MOBİL

WhatsApp, Başkasının Profil Resmini Kaydetme Özelliğini Durdurabilir

WhatsApp ’ın albüm düzenindeki iyileştirmeler, ses formatındaki değişiklikler, başka bir kullanıcının profil resmini kaydetme yeteneğini bırakması ve uygulamaya genel iyileştirmeler dahil birkaç yeni özellik üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Bu özellikler, WABetaInfo tarafından,  Apple’ın TestFlight Beta Programı aracılığıyla sunuldu. WhatsApp iyileştirmeleri, iOS v2.19.60.26 güncellemesinin bir beta parçasıdır.  Özelliklere erken erişmek için beta programına da katılabilirsiniz. Şu anda, bu özellikler test ediliyor ve bir sonraki güncellemede tüm iOS kullanıcılarına resmi olarak sunulması bekleniyor. Android kullanıcıları için kullanılabilirliği şu anda bilinmemektedir.

Yakında, kimse WhatsApp profil resminizi kurtaramayacak

WhatsApp kullanıcılarının diğer kullanıcıların profil resimlerini kaydetmesine ve dışa aktarmasına neden olan özelliğin yakında durdurulacağı bildirildi.

Yeni iOS beta güncellemesine göre, WhatsApp yakında kişilerinizdeki herhangi bir kullanıcının profil resmini kopyalama, kaydetme ve indirme özelliğini kaldıracak. Bu özellik önceki zamanlarda Android’e sunuldu.

Yine de, kısıtlama henüz grup sohbetlerine eklenmiyor.

Ayrıca, geçiş yolları hakkında konuşmak zorunda kalırsak, WhatsApp profil resimlerinin ekran görüntülerini sınırlamaz, yani birileri profil resimlerinizi almak isterse, onu kaydedemeyebilir, ancak yine de resminizin ekran görüntüsünü çekerek resmi bu şekilde de kaydedebilir.

WhastApp ResimKaydetme Özelliğini Durduruyor


WhatsApp’ta albüm geliştirme

WhatsApp iOS beta sürümü ayrıca, sohbetin içindeki resim albümünde bir iyileştirmeyi test ediyor; bu işlem, indirmeden önce albümün toplam boyutunu ve içindeki medya dosyalarının sayısını gösterecek.

Whatsapp da Albüm Geliştirme
Whatsapp da Albüm Geliştirme

Şu an itibariyle, birileri size bir demet görüntü gönderdiğinde, WhatsApp bunları bir albüm gibi göstermek için üstte bir indirme simgesiyle bir araya getiriyor ve tüm medya dosyalarını bir kerede otomatik olarak indiriyor. Ancak, değişiklik başına, iOS kullanıcıları yakında medya dosyalarının toplam boyutunu ve albümdeki görüntü ve videoların sayısını görecek, böylece kullanıcılar tam albümü indirmek isteyip istemediklerine önceden karar verebilecekler.

WhatsApp’ta yeni ses formatı

Yaklaşan iOS güncellemesinde ses dosyaları için daha iyi bir medya formatı kullanacağı bildiriliyor. Şu anda, WhatsApp düşük gecikme süresi ve kayıplı ses kalitesi sunan opus olarak bilinen bir format kullanıyor . Opus  , pek çok başka uygulama tarafından da desteklenmemektedir. Ancak, WhatsApp, IOS kullanıcıları için yakında daha iyi kalite sunan ve diğer çoğu uygulama tarafından desteklenen M4A ses kodlama formatını kullanacak. Bu özellik şu anda yalnızca iOS için çalışmakta ve Android kullanıcıları için henüz bu konuda bir ilerleme katedilememiştir.

WhatsApp 'da Yeni Ses Formatı
WhatsApp ‘da Yeni Ses Formatı – m4a

WhatsApp ‘taki diğer iyileştirmeler

Henüz WABetaInfo raporunda çok ayrıntılı bir şekilde ayrıntısı verilmemiş olan iOS için WhatsApp’a gelen daha küçük iyileştirmeler de var . Görünüşe göre, henüz indirmemiş olduğunuz video akışında ve mesaj bildirimlerinde bazı iyileştirmeler yapılacak.

Ayrıca, bir kullanıcı WhatsApp hesabını sildiğinde, mesajlaşma kısa sürede telefon numarasını değiştirmelerini önerecektir. ‘Numarayı Değiştir’ özelliği zaten mevcut olsa da, birçok kullanıcı bunun farkında değil ve yeni bir numara aldıklarında tüm uygulamayı kurmaya ve kaldırmaya çalışıyorlar.

Ayrıca, seslendirme özelliğinde, çeviri ve dizelerde yapılan güncellemelerle birlikte bazı küçük değişiklikler de var. Örneğin, “Kullanıcı kayıt yapıyor…” yakında “Kullanıcı ses kaydı yapıyor…” olarak gösterilecektir.

VoIP aramalarında “etkileşimli düğmeler içeren” yeni bir mesaj türü göreceğiniz bazı iyileştirmeler de var.

WhatsApp ayrıca yeni bir özellik için arama çubuğunu da geliştiriyor.


Kaynak: https://www.firstpost.com/tech/news-analysis/whatsapp-may-soon-discontinue-the-ability-to-save-someone-elses-profile-picture-6731141.html


Ayrıca Bakınız: WhatsApp Durumu, Artık Facebook Hikayelerde Paylaşılabilecek

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha... Süper Üzüldüm Kızdım

Haber bülteni