fbpx
TEKNOLOJİ

Snapchat Çalışanları Özel Kullanıcı Verilerine Erişimi Kötü Kullandıkları Belirtiliyor

MorherBoard’ın raporuna göre, Geçmişteki Snapchat çalışanları, kullanıcıların e-postaları, konum verileri ve diğer hassas bilgilere erişimi kötüye kullandılar.

Yayına konuşan iki eski çalışan, birkaç yıl önce, şirketteki bazı çalışanların SnapLion adlı bir araç kullanarak kullanıcı verilerine erişebildiğini ortaya çıkardı. Yayında bulunan e-postalar, bir kullanıcının e-posta adresini aramak için aracı kullanan bir çalışanı da ortaya çıkardı.

Snapchat
Snapchat ilk kez Eylül 2011’de piyasaya sürüldü.

Çalışanların söylediği gibi SnapLion ‘a , şirketin ‘Spam ve Kötüye Kullanımı ekibi, Müşteri Ops ekibi ve güvenlik personeli’ tarafından erişilebilirdi. Eski bir çalışan bile bu aracı“krallığın anahtarı” olarak tanımlamaya başladı.

Rapor, söz konusu aracın Snap çalışanlarının “mahkeme emri veya mahkeme celbi” durumunda kanun uygulayıcı makamlara gerekli bilgileri sağlamalarına izin vermek üzere tasarlandığını ortaya koymaktadır. Çalışanlar ayrıca aracın taciz raporlarını araştırmak için de kullanılabileceğini belirtmektedir.

Verileri kötüye kullanımının gerçekten ne kadar yaygın olduğu hala belli değil, fakat asıl önemli olan, görünüşte özel verilerimizin, sandığımız kadar özel olmadığıdır.

Rapora yanıt veren bir Snap sözcüsü, şirketin “çok az veri” tutulduğunu ve sahip oldukları verilere erişimi sınırlamak için tasarlanmış dahili çerçeveler bulunduğunu vurguladı.


Ayrıca Bakınız: En İyi 5 Ücretsiz Oyun İndirme Sitesi

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha... Süper Üzüldüm Kızdım

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Haber bülteni