fbpx
BLOG TEKNOLOJİ

Kamera ve Mikrofon Korsanlarından Nasıl Korunuruz?

Kamera ve Mikrofon Korsanlarına Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Hedefli reklamcılık ne kadar iyi çalışıyor olsa da, teknoloji şirketlerinin konuşmalarınızı kamera ve mikrofon ile yasadışı bir şekilde kaydetmeleri büyük bir olasılık. Gizlilik ve güvenlik uzmanları her ne kadar bunun gerçekleşmeyeceğini söylese de pazarlamacıların,  insanların ne tür ilgilerinin olduğunu öğrenmesinin başka bir çok etkili yolları var.

Öte yandan, güvenlik uzmanları, korsanların cihazlarının kameralarını ve mikrofonlarını kontrol altına alma riskini taşıyor olma ihtimalinin gerçek olduğunu söylüyor.

Soruşturma konusunda CR ile ortaklık yapan bir siber güvenlik firması olan Disconnect’in teknoloji sorumlusu Patrick Jackson, “Bunlar, bu akıllı cihazlarla kabul ettiğimiz riskler” diyor. “Çok fazla algılayıcıları var ve açık veya kapalı olduklarının her zaman farkında değilsiniz.” Aynı zamanda Jackson, kullandığınız hangi akıllı telefon veya bilgisayar markası olursa olsun, kendinizi korumak için atabileceğiniz birkaç kolay adım olduğunu söylüyor. 

Özel Video ve Sesli Sohbet Uygulamalarını Atla

Tüketici Raporları’nda güvenlik ve gizlilik testi proje lideri Cody Feng, “Cihazınıza her yeni bir uygulama kurduğunuzda, korsanların yararlanabileceği daha fazla potansiyel yazılım güvenlik açığına sahip, sisteminize başka bir arka kapı ekliyorsunuz” diyor.  “Dijital güvenlikte buna ‘saldırı yüzeyi’ diyoruz. Bu yüzeyi azaltmak her zaman iyi bir fikirdir. ”

Google Hangout, Skype ve Zoom gibi çoğu uygulama, herhangi bir özel yazılım indirmeden web tarayıcınızdaki sitelerinde oturum açarak arama yapma ve arama yapma seçeneği sunar. Bir uygulamayı indirmek yerine tarayıcınızı kullanmak, biraz daha güvende olmanın kolay bir yoludur.

Feng, “Bazı insanlar için, hizmetin tarayıcı sürümünde bulunmayan özelliklere sahip olduklarından kaçınamayacağınız sohbet uygulamaları olacak” diyor. Apple Watch’un Walkie Talkie özelliği gibi, cihazınıza önceden yüklenmiş olarak gelen uygulamaları kaldırma seçeneğiniz olmayabilir. Sorun yok. Sadece durumunuz için anlamlı olan adımları izleyin. Her türlü ekstra çaba sizi daha iyi korumayı bırakacaktır. 


Ayrıca Bakınız: FaceApp yaşlandırma uygulaması nasıl kullanılır?


Cihaz İzinlerinizi Kontrol Edin

Her türlü uygulama kameranıza, mikrofona ve telefonunuzdaki veya konum bilgileriniz gibi diğer özelliklere erişmek için izin isteyebilir. Aşağıdaki adımları kullanarak, hangi uygulamaların izin istediğini görmek ve geçmişte vermiş olduğunuz izinleri iptal etmek kolaydır.

Disconnect’in teknoloji sorumlusu Patrick Jackson, “Video ve mikrofon erişimi için izin verilen tüm uygulamaları anladığınızdan emin olun” diyor. 

Jackson, günlük yaşamınız için önemli olmayan izinlerin kapatılmasını önerir. Bu şekilde, bir uygulama tehlikeye atılsa bile, saldırgan kameranıza veya mikrofonunuza başka bir hack uygulamadan doğrudan bağlantı kuramaz. 

Bir Android telefonda: Ayarlar> Uygulamalar (veya Uygulamalar ve Bildirimler)> Gelişmiş> Uygulama izinleri> Kamera> Git> İzni iptal etmek için uygulamanın yanındaki geçişe dokunun. Ardından geri dönün ve “Mikrofon” menüsü altında aynısını yapın. (Bu talimatlar, sahip olduğunuz telefona bağlı olarak biraz değişebilir.)

Bir iPhone’da: Ayarlar> Gizlilik> Kamera> iznini iptal etmek için uygulamanın yanındaki geçişe dokunun. Ardından geri dönün ve “Mikrofon” menüsü altında aynısını yapın.

Mac’te: İzni iptal etmek için bilgisayarın Ayarlar> Güvenlik ve Gizlilik> Gizlilik> Kamera> Bir uygulamanın yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Ardından geri dönün ve “Mikrofon” menüsü altında aynısını yapın.

PC’de: Ayarlar> Gizlilik> Kamera> Kamera erişimini tamamen kapatın veya izinleri ayarlamak için bireysel uygulamaların yanındaki geçişleri kullanın. Ardından geri dönün ve “Mikrofon” menüsü altında aynısını yapın.

Yazılımınızı ve Firmware’inizi Güncelleyin

Yazılım ve güvenlik duvarınızı güncellemek, dijital güvenliğinizin üstünde kalmak için kritik öneme sahiptir. Bazen, Apple Watch’un Walkie Talkie probleminde olduğu gibi, üreticiler ciddi kusurlar tespit edildiğinde tüketicilerin güvende olmalarını sağlamak için güncellemeleri otomatik olarak başlatabilir.

Diğer durumlarda, Zoom uygulamasında olduğu gibi, korunmanızı sağlamak için ek adımlar atmanız gerekebilir. Zoom’a göre, uygulamayı kullanan tüketiciler güncellemeleri kontrol etmek için sitenin İndirme Merkezine gidebilir. Alternatif olarak, uygulamayı açın, sol üst köşedeki ekranda “zoom.us” tıklayın ve “Güncellemeleri Kontrol Et” i seçin.

Tüketici Raporları’nda güvenlik ve gizlilik testi proje lideri Cody Feng “Güncellemeleri aramak için bir sorun duyana kadar beklemeyin ve güvenlik güncellemelerini hemen kurun”, diyor.Otomatik güncellemeleri açın veya sık sık güncellemeleri kontrol edin.

Bant Yöntemi

Bilgisayarınızı kamerayı kaplayan bir bant parçası ile kapatmak, gönül rahatlığınız için bir kısayol. Bant sizin için fazla karışık görünüyorsa, kolayca hareket ettirilip değiştirilebilecek şekilde tasarlanan etiketleri satın alabilirsiniz.

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha... Süper Üzüldüm Kızdım

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Haber bülteni