fbpx
BLOG MOBİL TEKNOLOJİ

Google Fotoğraflar ile Fotoğraflardaki Unutmuş Olduğunuz İsimleri Hatırlayacaksınız.

Hafıza zor bir şey. Bazılarımız yüzleri isimlendirmek konusunda harika, bazıları ise, özellikle bağlam dışından biriyle karşılaştığınızda, isimleri hatırlamakta her zaman bir sorunla karşılaştık. Örneğin, işten tanıdığınız birisinin aniden bir arkadaşının partisinde görünmesi ve bir sonraki saatini isimlerini hatırlamaya çalışmakla geçirdiğinizde utandığınızı hayal edin.Sonuç olarak, her zaman isim koyabilecek bir yol arıyorum. Bununla ilgili yardım edebileceğini iddia eden bazı mobil uygulamalar olsa da, Android telefonum için uygun uygulamaları bulamadım. Ancak, hatalı bir hafızayı canlandırmaya yardımcı olabilecek bir uygulama var: Google Fotoğraflar.

Google Foto
Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar koleksiyonu uygulaması, Kişiler de dahil olmak üzere çeşitli kategorilerde resimlerinizi otomatik olarak bir araya getirir. Kişiler sayfası, koleksiyonunuzda görünen her kişi için temsili bir fotoğraf sunar; birini seçerseniz, o kişiyi içeren tüm fotoğrafları görürsünüz.

Kişiler sayfasını daha da kullanışlı hale getiren şey, sayfadaki fotoğrafların her birinin bir adla etiketlenebilmesidir. Yani bir partide birini görürseniz ve isimlerini hatırlayamıyorsanız, bir köşe bulabilir, telefonunuzu kapabilir, Fotoğraf Kişileri sayfasına gidebilir ve fotoğraflarını ve isimlerini görene kadar aşağı doğru kaydırabilirsiniz.

Ancak, koleksiyonunuzdaki kişileri ilk önce etiketlemeliyiz. Etiketlemediğimiz sürece bu işe yaramaz. Resimlerinizde kaç kişinin göründüğüne bağlı olarak zaman alıcı olsa da kolaydır.

 • Google Fotoğraflar ana sayfasından, üstteki arama kutusuna tıklayın.
 • İçinde insanlar bulunan makul sayıda fotoğrafınız varsa, küçük fotoğrafları olan yatay bir şerit görmelisiniz. Şeridin sağındaki oka tıklayın.
Google Fotoğraflar
Google Fotoğraflar
 • Bu sizi Kişiler sayfasına getirir. Farklı bireyleri gösteren kare fotoğraf satırlarını göreceksiniz.
 • Tanımlamak istediğiniz kişiyi seçin. Google Fotoğraflar ‘ın karar verdiği görüntülerin o kişiyi içerdiğini göreceksiniz. Bu sayfada “Ad ekle” başlıklı bir bağlantı arayın. (web sürümünde sol üstte; mobil uygulamada üst merkezde)
  Google Fotoğraflar İsim Ekle
  Google Foto ScreenShoot
 • Bağlantıyı seçin ve yazmaya başlayın. Kişi listeniz açılacak ve listenizdeyse, kişinin adını seçmenize olanak sağlayacaktır. Değilse, sadece adı yazabilirsiniz.
 • Şimdi, Kişiler sayfasına ne zaman geri dönerseniz, o kişinin yüzünün adı etiketlenecektir.

Elbette, bazen Fotoğraflar yanlış anlaşılıyor. Bu durumda, birinin sayfasından bir fotoğrafı kaldırabilirsiniz.

Google Fotoğraflar ‘da Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Bireyin sayfasında, imleci kaldırmak istediğiniz fotoğrafın üzerine getirin. Fotoğrafın sol üst köşesinde bir onay kutusu göreceksiniz; Onay kutusunu seçin.
 • Fotoğrafları seçmeyi tamamladığınızda, sağ üst köşedeki üç noktayı tıklayın.
 • “Fotoğrafı kaldır” ı seçin.

Ayrıca, görmek istemediğiniz kimseyi de, İnsanlar sayfasından tamamen kaldırabilirsiniz.

 • Hem web hem de mobil sürümlerde, Kişiler sayfasının sağ üst köşesindeki üç noktayı tıklayın.
 • “Yüzleri göster ve gizle” (web) veya “İnsanları gizle ve göster” (mobil) seçeneklerini seçin.
  google foto gizleme

  • Kişiler sayfasından bırakmak istediğiniz kişileri seçin. Üzerinde çizgi bulunan göz simgesi fotoğrafın üzerinde görünecek ve Kişiler sayfasına geri döndüğünüzde o kişi orada olmayacak.
  • Eğer gizlediğiniz kişileri geri getirmek isterseniz, O sayfaya geri dönün ve kişiyi seçin. Simge kaybolur ve kişi Kişiler sayfanıza geri döner.

  Google Foto ’yu kullanmak kolay; ama ne yazık ki, bazı özellikler eksik. Örneğin, birinin Kişiler sayfasına gerçekten fotoğraf ekleyemezsiniz.

 


Kaynak: https://www.theverge.com/2019/5/15/18623850/google-photos-name-memory-prompt-how-to-people-page
Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha... Süper Üzüldüm Kızdım

Haber bülteni