fbpx
TEKNOLOJİ YAŞAM

Gelecekteki Akıllı Trafik Işıkları Nasıl Olacak?

Akıllı Trafik Işıkları
Akıllı Trafik Işıkları

Günümüzde birçok kez günlük olarak bastığımız trafik ışık düğmelerin birçoğunun ilerleyen zamanlarda hiçbir işe yarayamayacağı araştırmacılar tarafından ileri sürüldü. Şimdiki trafik ışık sisteminde düğmeye bastığımızda ışıklar kırmızıya dönüyor ve araçlar sizin geçmenize izin veriyor.

Ancak, ileride, belki de trafik ışıkları hiçbir düğmenin gerekmediği yerlerde yeterince akıllı olabilir ve caddeyi geçmek istediğimizi tespit ettiğinde bunu tespit edip kırmızıya dönebilir.Bu sistem, yayaları taramak için bir kamera kullanır.Avusturyalı araştırmacılar tarafından bilgisayar vizyonu kullanılarak geliştirilmiştir.

Doğru konumda duran, geçme niyetini belirten yayaların olduğunu tespit ettiğinde, trafik ışıklarına bir sinyal gönderilir. Araştırmacılara göre, bu yöntemin aslında yayaların bir düğmeye ulaşması durumuna kıyasla 3-4 saniye daha hızlı olduğunu iddia ediliyor.

Yayaları tarayabilmenin yanı sıra, karşıya geçmeye çalışan anormal derecede büyük bir yaya grubunu tespit etmesi durumunda, daha fazla yayaların caddeyi geçmesine izin vermek için yeşil ışığın süresini uzatabileceği dinamik bir sistem oluşturmaya da yardımcı olacak gibi görünüyor. Bu sistem Viyana’da Günther Pincher adlı bir şirket tarafından kullanıma başlanacak.


Kaynak: https://www.ubergizmo.com/2019/05/traffic-lights-future-predict-when-you-cross-the-street/


Ayrıca Bakınız: Dünyanın En Tehlikeli Altı Bilgisayar Virüsü ile Dolu Dizüstü Bilgisayarı 1 Milyon Dolardan Fazla Fiyata Satılıyor

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha... Süper Üzüldüm Kızdım

Haber bülteni