fbpx
BLOG MOBİL OYUN TEKNOLOJİ

En İyi Mac Uygulamaları ve Yardımcı Programları

Mac’iniz için Temel Uygulamalar ve Yardımcı Programlar

İster yeni bir Mac kullanıcısı olun, isterse daha fazlasını yapmak isteyen deneyimli bir tecrübeli. İşte bilgisayarınıza indirmeniz gereken temel Mac uygulamaları ve yardımcı programlarının bir derlemesi. Birçoğu ücretsiz olan ve üçüncü taraf geliştiriciler tarafından oluşturulan bu uygulamalar, daha üretken olmanıza ve Mac’inizde mümkün olmayan şeyleri yapmanıza yardımcı olur. Aşağıda listelenen tüm uygulamalar, Mac OS’nin güncel sürümü olan Yosemite ile uyumludur.

 1. Infinit.io

  Windows PC, iPhone, iPad, Android telefon veya Mac’in kendisi gibi Mac’inizden başka bir cihaza dosya ve klasörleri kolayca gönderin.

 2. Spectacle

  Bu, yapılandırılabilir klavye kısayolları ile pencereleri taşımanıza ve yeniden boyutlandırmanıza izin veren Mac için kullanışlı bir Windows yönetim uygulamasıdır . Ayrıca pencereleri birden fazla ekran arasında da taşıyabilirsiniz.

 3. Duet Display

  Bu uygulama ile iPad’inizi veya iPhone’unuzu Mac’iniz için ekstra bir ekran olarak kullanın. İOS cihazını USB kablosuyla Mac’e bağlayın ve Mac uygulamalarınızla etkileşim kurmak için dokunmatik ekranı kullanın.

 4. Knock

  Herhangi bir parola yazmanıza gerek kalmadan Mac’inizi iPhone ekranınıza veya Apple Watch’ınıza dokunarak açabilirsiniz .

 5. ImageOptim

  Resimlerinizi web sitenize yüklemeden önce daima ImageOptim ile çalıştırın. Mac uygulaması, görsel kalitenizi etkilemeden görüntü dosyalarınızın boyutunu ezecektir.

 6. HiddenMe

  Mac masaüstünüz klasörler ve dosyalar ile karışıksa, tek bir tıklamayla veya klavye kısayoluyla tüm simgeleri gizleyebilirsiniz.

 7. Site Sucker

  SiteSucker, web sitelerini İnternet’ten otomatik olarak indiren bir Macintosh uygulamasıdır. Sitenin web sayfalarını, resimlerini, PDF’lerini, stil sayfalarını ve diğer dosyalarını yerel sabit sürücünüze eşzamanlı olarak kopyalayarak sitenin dizin yapısını çoğaltır.

 8. App Cleaner

  .dmg dosyasını silmek yeterli değildir. Herhangi bir Mac uygulamasını düzgün bir şekilde kaldırmak istiyorsanız, kalan gizli dosyaları da silmeniz gerekir ve App Cleaner bu konuda yardımcı olabilir.

 9. Download Shuttle

  Mac’iniz için dosyayı birden fazla parçaya bölen ve parçaları daha hızlı indirmek için aynı anda indiren bir indirme yöneticisi. İndirme işlemlerini de duraklatabilir ve devam ettirebilir.

 10. Toggl

  Mac’iniz için hızlı erişim için durum çubuğuna oturan zaman izleme yazılımı. Görevlere #hashtags ekleyin ve izlenen saatleriniz web ile de senkronize edilir.

 11. Fluid

  Bu, favori web sitenizi Mac için Uygulamalar klasöründe bulunan gerçek bir masaüstü uygulamasına dönüştürür ve Spotlight aramasından başlatabilirsiniz.

 12. Transmit

  Sadece çalışan Mac OS X için mükemmel FTP istemcisi. İstediğiniz yerden istediğiniz konumlara anında dosya yüklemek için damlacıklar oluşturabilirsiniz.

 13. Caffeine

  Mac’inizin uyanık kalmasına yardımcı olur. Video izlerken Mac’inizin otomatik olarak uykuya geçmesini veya ekranı karartmasını önlemek için menü çubuğundaki Kafein simgesini tıklayın.

 14. NoSleep

  Macbook’unuz kapağı kapattığınız anda uykuya dalar. NoSleep uzantısı, kapak kapalı olsa bile ekranı uyanık tutar, böylece ağ üzerinden dosya indirmeye devam edebilirsiniz.

 15. Air Browser

  Bu, favori web sitelerinizi menü çubuğuna yerleştirir, böylece tek bir tıklamayla herhangi bir ekrandan onlara erişebilirsiniz. Siteler açıkken otomatik olarak yenilenecek şekilde yapılandırılabilir.

 16. Mac Drop Any 

  Herhangi bir Mac klasörünü Dropbox veya Google Drive ile ortak bir klasöre taşımak zorunda kalmadan kolayca senkronize edebilirsiniz .

 17. Self Control App

  Ertelemeyi durdur. Zaman kaybına uğrayan web sitelerine, e-postalara ve dikkat dağıtıcı bulduğunuz her şeye erişimi geçici olarak engelleyen bu açık kaynaklı Mac uygulaması.

 18. Gas Mask

  Bu, Mac için bilgisayarınızdan belirli web sitelerine erişimi kalıcı olarak engellemenize yardımcı olabilecek bir ana bilgisayar düzenleyicisidir .

 19. Authy

  Tam olarak bir Mac uygulaması değil, onsuz yapamayacağınız bir Google Chrome uzantısı . Telefon gerektirmeden 2 faktörlü kimlik doğrulaması gerektiren çevrimiçi hesaplara giriş yapmanızı sağlar .

 20. Pixel Winch

  Bir alanın ekran görüntüsünü aldığınız ve daha sonra ne kadar küçük olursa olsun, herhangi bir öğenin boyutlarını ölçmek için yerleşik kontrolleri kullandığınız, kullanımı kolay bir ekran ölçüm uygulaması.

 21. Buffer

  Durum güncellemelerini kolayca yayınlayabilir, bağlantıları ve fotoğrafları tek bir seferde birden fazla sosyal web sitesinde paylaşabilirsiniz .

 22. Hocus Focus

  Etkin olmayan veya bir süredir kullanılmayan uygulama pencerelerini otomatik olarak gizleyerek Mac masaüstü ekranınızın dağınıklığını serbest tutmanıza yardımcı olur. Odağı kaybettiklerinde pencereleri gizlemeyi bile seçebilirsiniz.

 23. AirDroid

  Android telefonunuzu Mac’e bağlar. Mesajlara erişebilir, fotoğrafları yönetebilir, dosyaları aktarabilir ve daha fazlasını kablosuz olarak yapabilirsiniz.

 24. PushBullet

  Mac dahil tüm cihazlarınız için evrensel bir kopyala yapıştır çözümü. Telefonunuza bir şey kopyalayın ve anında Mac’in panosunda anında kullanılabilir duruma gelir.

 25. Unarchiver

  Mac için RAR, TAR, MSI, EXE, GZIP ve hatta ISO dosyası dahil olmak üzere tüm popüler zip biçimlerini işleyebilen kullanışlı bir sıkıştırma aracı. Ayrıca Flash ve PDF dosyalarından sesleri ve görüntüleri çıkarabilir.

 26. iBrowse

  Bu Finder benzeri uygulamanın içindeki iPhone veya iPad’inizdeki dosya ve klasörlere erişin ve görüntüleri, videoları ve diğer dosyaları iOS cihazından Mac’inize kolayca kopyalayın.

 27. GIF Brewery

  Bu, video dosyalarını ve senaryoları, animasyonlu GIF’leredönüştürmenize yardımcı olur ve GIF resimlerinize ince ayar yapmak için tonlarca seçenek sunar.

 28. Karabiner

  Mac için varolan anahtarları farklı bir komut yerine getirmek üzere yeniden eşleştirmenizi sağlayan bir anahtar eşleme uygulaması. Örneğin, CAPS kilit anahtarı, Escape tuşu olarak çalışmak üzere yapılandırılabilir.

 29. Better Touch Tool

  Magic Mouse veya Magic Trackpad’inizin mevcut hareketlerinin davranışını kolayca yapılandırmanıza veya yeni çoklu dokunma hareketleri tanımlamanıza olanak sağlar .

 30. Hazel

  Kuralları belirlemenizi sağlayan bir klasör izleme uygulaması ve bu izlenen klasörlere eklenen dosyalar, kurallarınıza göre otomatik olarak düzenlenir. Bir dosya eklendiğinde, Apple Script’i çalıştırmak gibi karmaşık kuralları da çalıştırabilirsiniz.
Mac’te Dropbox ile Dosyaları Yazdırma

 1. Helium

  Bir Daima Uygulamanın beğenmesine rağmen Mac’iniz için. Tarayıcı penceresi diğer pencerelerin üstünde yüzer ve yarı saydamlık seviyesini de değiştirebilirsiniz.

 2. Dropzone

  Dosyaları favori klasörlerinize kopyalamayı veya taşımayı kolaylaştırır ve ayrıca doğrudan menü çubuğundan web hedeflerine dosya yükleyebilirsiniz.

 3. RSS Bot

  En sevdiğiniz RSS beslemelerine Mac’in menü çubuğundan erişin . Yeni öğeler mevcut olduğunda bildirim alın ve yalnızca belirli anahtar kelimelerle eşleşen makaleleri göstermek için filtreler uygulayın.

 4. XMenu

  Finder’a favori klasörlerinize ve Mac uygulamalarına menü çubuğundan erişim sağlar. Menü çubuğundan uygulamaları başlatabilir, klasör içindeki belgelere ve dosyalara erişebilirsiniz.

 5. Flux

  Ekranın parlaklığını, günün saatine göre – geceleri sıcak, gündüzleri parlak – otomatik olarak azaltır – böylece gözleriniz daha az gergin olur.

 6. EVE

  Uygulamanın Mac klavye kısayollarını öğrenmenize yardımcı olur. Bir eylemi gerçekleştirmek için fareyi her kullanışınızda, uygulama eşdeğer kısayolu bir bildirim olarak görüntüler. Ayrıca CheatSheet uygulamasına bakın , o anda aktif olan uygulama için mevcut tüm kısayolları görüntüler.

 7. BootChamp

  Mac’e Windows’a Apple Bootcamp aracılığıyla yüklediyseniz , BootChamp size birkaç tıklamayla tasarruf sağlayacaktır. Menü çubuğuna, başlatma sırasında herhangi bir tuşa basmanıza gerek kalmadan bilgisayarınızı doğrudan Windows moduna yeniden başlatan bir simge ekler.

 8. aText

  Önceden tanımlanmış kısaltmaları karşılık gelen ifadelerle değiştirerek , dokunmatik yazmanızı hızlandıran bir metin genişletme programı . Örneğin, zengin imzanızı Gmail penceresine ekleme imzasını kullanın .

 9. Flash Light

  Mac’inizde Spotlight aramaya daha fazla güç katar. Farklı arama yapabilir, takviminize hızlıca etkinlik ekleyebilir, hatırlatıcı oluşturabilir, terminal komutlarını çalıştırabilir ve daha fazlasını Spotlight içinden yapabilirsiniz.

 10. Alfred 2

  Apple, Spotlight’ı Yosemite ile büyük ölçüde geliştirdi, ancak Alfred hem yerel diskinizde hem de çevrimiçi olarak dosyaları bulmakta hala daha iyi bir uygulama.

 11. Disk Inventory

  Macbook’taki 256 GB SSD’nizde alan azalıyorsa, alanı kaplayan büyük dosyaları ve klasörleri hızlıca bulmak için Disk Envanteri uygulamasını kullanın.

 12. Sync

  BitTorrent’in yapımcılarından Sync, tüm bilgisayarlarınızdaki ve mobil cihazlarınızdaki dosyaları ve klasörleri birbirlerini ancak bulut kullanmadan senkronize etmenize yardımcı olur. Boyut sınırlaması da yoktur.

 13. Bartender

  Mac’inizin menü çubuğunu saran çok fazla uygulama simgeniz varsa, Barmen bazı siparişler getirebilir. İhtiyacınız olmayan menü öğesini gizlemenizi sağlar veya varsayılan olarak gösterilmeyen ikincil çubuğa itebilirsiniz.


Diğer Uygulamalar

 1. CloudUp

  WordPress’i geliştiren şirketten CloudUp, yerel dosyaları ve ekran görüntülerini hızlı bir şekilde menü çubuğundan yüklemenizi ve paylaşmanızı sağlar.

 2. Filepane

  Görünmez uygulama sürükle ve bırak iş akışınızı iyileştirir. Bir veya daha fazla dosya seçin; uygulama, dosyaları yeniden boyutlandırmaktan AirDrop yoluyla paylaşıma, başka bir hedefe taşımak ve daha fazlasını yapmak için gerçekleştirebileceğiniz eylemlerin bir listesini sunar.

 3. Unclutter

  Mac’iniz için panoya kopyalanan snippet’leri koruyan ve ayrıca sık kullandığınız dosya ve klasörlere hızlı erişim sağlayan bir pano geçmişi yöneticisi.

 4. Text Bar

  Terminal komutlarını belirleyebilirsiniz ve uygulama bu komutların metin çıktısını ayarlanan aralıklarla otomatik olarak güncellenecek şekilde yapılandırılabilen menü çubuğuna ekler. Örneğin, ‘ipconfig getifaddr en0’ geçerli IP adresinizi menü çubuğunda basacaktır. Übersicht ile bunları masaüstü widget olarak da alabilirsiniz .

 5. Hand Brake

  Bir formattan diğerine video dönüştürmek ya da bir DVD’den video çıkarmak istediğinizde, HandBrake muhtemelen ihtiyacınız olan tek yardımcı programdır. FFmpeg de güçlüdür, ancak yalnızca komut satırından çalışır.

 6. Soundflower

  Mac sesini hoparlörlerden çıkan ses gibi kaydedecekseniz, o sesi hoparlörler yerine kayıt uygulamasına yönlendirmek için SoundFlower’a ihtiyacınız olacaktır.

 7. QuickCast

  Masaüstü ekranınızın herhangi bir alanının hızlı ekran görüntülerini kaydedin ve video dosyalarını yerel olarak kaydedin veya çevrimiçi yayınlayın. Fare tıklamaları ve sesleri de kaydedebilir. Diğer alternatif ise QuickTime uygulaması.

 8. MuteMyMic

  Hoparlör ses seviyesi gibi, artık ses seviyesini azaltabilir veya mikrofonu menü çubuğundan veya klavye kısayollarından tamamen kapatabilirsiniz. Çevrimiçi toplantılar ve sesli sohbetler için kullanışlı.

 9. Oniks

  Gizli ayarlara erişim sağlar, sistem bakım görevlerini gerçekleştirebilir ve ayrıca Finder, Spotlight ve Dock gibi sistem uygulamalarını yapılandırabilirsiniz. TinkerTool da buna iyi bir alternatif.


İlgili Makale: WordPress Eklentileri | En Gerekli ve En İyi Eklentiler

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha... Süper Üzüldüm Kızdım
1

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Haber bülteni