fbpx
POPÜLER BİLİM

Başka Bir Gezegende Su Bulundu!

Güneş Sistemi dışındaki gezegenleri araştıran bilim insanları, büyük bir keşif yaptı. İlk kez Dünya dışında bir gezegende sıvı su tespit edildi. Su, yaşamı mümkün kılan en önemli şartlardan biri olarak görülüyor. K2-18b adlı gezegen, Samanyolu Galaksisi’nde yer alan ve Süper Dünya olarak adlandırılan gezegenlerden biri.

Bu gezegenin atmosferinde su buharı var ve yıldızı etrafında yaşam için en uygun mesafede dönüyor. Çok sıcak değil çok soğuk da değil. Bu gezegende yaşamın ana koşulu olan sıvı suyun varlığına bir kanıt olarak gösteriliyor. UCL astrofizik profesörü “Bu gezegen bütün koşulları sağlıyor. Ama insanları barındıracak kadar iyi veya yaşama uygun anlamına gelmiyor çünkü atmosferinde çok fazla hidrojen var hidrojen de insanlara kendilerini rahat hissettiren bir şey değil.”

Araştırmacılar Hubble teleskobu ile gezegenin atmosferinden geçen güneş ışını inceledi. Suyu da bu şekilde tespit ettiler. Bilim insanları o ve benzeri gezegenleri daha detaylı incelemek için daha güçlü teleskopların uzaya gönderilmesini bekliyor.

Nature Astronomy adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre; K2-18b olarak adlandırılan gezegen Dünya’nın 2 katı büyüklükte ve 8 kat daha ağır. Bilim insanları artık olası bir yaşamın hangi gezegende olabileceğini biliyor. Ancak yolculuk için günümüz teknolojisi için çok erken çünkü oraya ulaşabilmek için ışık hızı ile 100 yıl yolculuk yapmak gerekiyor.

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha... Süper Üzüldüm Kızdım

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Haber bülteni