fbpx
BLOG

Apple Dizüstü Bilgisayar Aşırı Isınma ‘dan Nasıl Korunur?

Apple dizüstü bilgisayar ‘ların aşırı ısınma sorunu yıllardır yaşanıyor. Sebep oldukça basit. Dizüstü bilgisayar üreticileri ürünlerini daha küçük yapmaya çalışıyor. Hedeflerine ulaşmak için anakart, sabit disk vb. Parçaları daha küçük hale getirmelidirler. Ayrıca tüm bu parçaları birbirine yaklaştırmak zorundalar. Mikroişlemci, anakart ve sabit sürücü ısı üretir. Birbirlerine ne kadar yakınlarsa, ısı o kadar konsantre olur. Bu bileşenleri soğutmak için dizüstü bilgisayarlara yerleştirilen fanlar bu kadar dar alanlarda verimli bir şekilde çalışamazlar.Bir bilgisayar aşırı ısındığında, başarısız olması muhtemeldir. Apple dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınmasını önlemenize yardımcı olacak bilmeniz gereken bazı ipuçları.

Apple Macbook
Apple Macbook Dizüstü Bilgisayar
  • Dizüstü bilgisayarınızı açık durumdayken yastık gibi bir malzemenin üzerine koymayın. Yumuşak malzeme hava akış deliklerini, özellikle de bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olabilecek arka havalandırma deliklerini tıkayabilir.
  • Dizüstü bilgisayar kapalı modunda çalışırken asla klavyenize bir şey koymayın. Bu, bilgisayarın art arda açılıp kapanmasına neden olabilir. Bu, kayda değer bir ısı üretebilir ve ayrıca pilinizi boşaltabilir. [Kaynak: Apple]
  • Soğumasını sağlamak için bilgisayarınızı gece boyunca kapatın. Gün boyunca aralıklı olarak kullanacaksanız, kullanılmadığında uyku moduna geçmesi için ayarlayın. Bu güç tasarrufu sağlayacak ve dizüstü bilgisayarın bileşenlerinden ısı çıktısını azaltacaktır.
  • Laptopunuz bi çantanın içerisindeyken, bilgisayarınızın daima kapalı olduğundan emin olun.
  • Hava deliklerini temizleyin. Havalandırma deliklerinde toz birikerek, onları engeller ve verimli çalışmalarını önler. Havalandırma tozlarını temizlemek için küçük bir elektrikli süpürge bile satın alabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Android ‘de Güvenli Modu KAPATMA

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha... Süper Üzüldüm Kızdım

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Haber bülteni